Prostat kanserinin evreleri nelerdir?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (4)

Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu hastalığa yakalanan insanların dile getirdiği sorulardan birisidir. Prostat kanserinin evreleri nelerdir? sorusu şu şekilde cevap bulabilir; 0 ila 10 rakamları arasındaki derecelendirme sisteminde patolojik incelemeden gelen skor 7 değerinin altında yer alıyorsa iyi huylu davranan bir kanser durumu var demektir. Şayet değer 7′nin üstündeyse hızlı bir biçimde yayılan kanser vakası oluşmuştur.

Sonuç belli olduktan sonra ise kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Ultrason işlemi gerçekleştirilirken transrektal ultrason sırasında prostatın görüntüleri de alınmaktadır. İşte bu görüntülere dayanarak kanserli hücrenin ne denli dağıldığı anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda hastalara batın tomogrofisi uygulanmaktadır. Böylece kanserin prostatın çevresindeki dokulara ve lenf sistemine sıçrayıp sıçramadığı kontrol edilmektedir.

PSA testinin ardından değer 10′un üstünde ise risk var demektir. Bu durumda olan hastalara mutlak suretle kemik sintigrafisi adı verilen test uygulanır. Bu testi gerçekleştirmekteki ana unsur kanserin vücutta iki fazlaca önem arz eden bölgeye atlamanın olup olmadığını kontrol etmektir ki bu bölgeler bel kemiği ve lenf sistemidir. İki bölge de tedavi öncesinde kontrol edilir. Bu bölgelerden birisine atlama gerçekleşmişse prostat kanseri ile evrede demektir. İki bölgede de atlama yoksa erken tanı yapılmış olmaktadır.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanseri ile mücadelede de erken teşhis son derece önemlidir. Kanser türlerinde eğer ileri seviye söz konusu ise hayati tehdit var demektir.

Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu cevap bulduktan sonra cerrahi operasyondan da bahsetmek gerekir. Prostat kanseri için bir cerrahi müdahale; açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve günümüzde en iyi yöntem olarak kabul edilen robotik cerrahi yöntem ile yapılabilmektedir. Robotik cerrahi sistemi kötü huylu tümörlerin temizlenmesinde son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Robotik cerrahi sistemi kapalı bir ameliyat tekniğidir. Hasta vücuduna robotun kollarının gireceği genişlikte delikler açılmaktadır ki bu delikler son derece küçük olmaktadır. Robotun kollarının birisinde operasyon bölgesinden 3 boyutlu on kat büyütülmüş görüntü veren kamera bulunmaktadır. Kamera görüntüyü bir monitöre aktarmaktadır. Cerrah da önünde bulunan konsolu kullanarak bu görüntü eşliğinde operasyonu gerçekleştirmektedir. Robotik cerrahide görüntü on kat büyütüldüğü için ve üç boyutlu görüntü ile derinlik sağlandığı için tümörlerin tamamı net bir biçimde gözükmektedir. Cerrah da çok daha başarılı bir operasyon gerçekleştirmektedir. Aletlerin küçük olması insan elinin ulaşamadığı noktalara ulaşma imkânı da vermektedir. Robotun kolları 540 derece dönüş açısına sahiptir. Cerrah elinin titremesi gibi sorunlar da tam olarak ortadan kalkmıştır. Hastalar daha az yıpranmakta ve daha hızlı bir biçimde iyileşmektedirler. Kanser tedavisi de bu sayede daha erken başlamaktadır

Robotik cerrahi yöntemi Koru Hastanesi’nde başarı ile gerçekleştirilmektedir. Uzman kadrosunu teknoloji ile birleştiren Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Tüm üroloji ameliyatlarını robotik cerrahi sistemi ile yapabilen Koru Hastanesi Prof Dr. Hasan Biri önderliğinde hizmet vermeye devam etmektedir. Koru Hastanesi Ankara merkezli bir kuruluştur. Kuruma Ankara dışından diğer illerden talep olduğu kadar yurtdışından da talep vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir