Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü?

Mandatory Credit: Photo by R. Zorin / Rex Features ( 714514L )

Model Released - Woman consoling husband

Various

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusu riskli yaş gurubunda olan insanların sık olarak sorduğu sorulardan birisidir. Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusuna verilecek cevap ise ‘evet’tir. Sadece prostat kanserinin değil birçok kanser türünün erken teşhisi mümkün olmaktadır. Önemli olan nokta bireylerin bu konuda dikkatli olmasıdır.

Prostat kanserinin yavaş olarak ilerlediği bilinmektedir. Bazı durumlarda yıllarca belirti vermeyebilir. Hastalık erken yaşlarda görülmez 45 yaşının ardından oluşan bir rahatsızlıktır. Bu yaşı geçen insanların aralıklarla kontrol olması gerekir. Genetik durumda önemlidir. Ailesinde prostat kanseri olan insanların daha dikkatli olması gerekir. Erken teşhiste tedavi çok daha kolay olmaktadır. Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Prostat kanseri erken teşhis edilirse yani hastalığın evresi ilerlememişse cerrahi müdahale ile kötü huylu tümörler temizlenmektedir. Robotik cerrahi sistemi kötü huylu tümörlerin temizlenmesinde son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Robotik cerrahi sistemi kapalı bir ameliyat tekniğidir. Hasta vücuduna robotun kollarının gireceği genişlikte delikler açılmaktadır ki bu delikler son derece küçük olmaktadır. Robotun kollarının birisinde operasyon bölgesinden 3 boyutlu on kat büyütülmüş görüntü veren kamera bulunmaktadır. Kamera görüntüyü bir monitöre aktarmaktadır. Cerrah da önünde bulunan konsolu kullanarak bu görüntü eşliğinde operasyonu gerçekleştirmektedir. Robotik cerrahide görüntü on kat büyütüldüğü için ve üç boyutlu görüntü ile derinlik sağlandığı için tümörlerin tamamı net bir biçimde gözükmektedir. Cerrah da çok daha başarılı bir operasyon gerçekleştirmektedir. Aletlerin küçük olması insan elinin ulaşamadığı noktalara ulaşma imkânı da vermektedir. Robotun kolları 540 derece dönüş açısına sahiptir. Cerrah elinin titremesi gibi sorunlar da tam olarak ortadan kalkmıştır. Hastalar daha az yıpranmakta ve daha hızlı bir biçimde iyileşmektedirler. Kanser tedavisi de bu sayede daha erken başlamaktadır.

Robotik cerrahi sistemi Ankara Koru Hastanesi’nde de bulunmaktadır. Koru hastanesi’nde birçok ameliyat robotik cerrahi sistemi ile başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83
Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir