Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri nedir? Sorusu bu tip bir hastalığa maruz kalan kişilerin sıkça dile getirdiği bir durumdur. Prostat kanseri nedir? Sorusunun cevabını tabii ki teşhisi koyan doktor verecektir. Bütün kanser çeşitlerinde olduğu gibi prostat kanserinde de erken teşhisin önemi oldukça fazladır. Erken teşhis yapılmadığı durumda prostat kanseri bireylerin hayatını tehdit altına alabilir. Erken teşhisin öneminden ötürü prostat kanserinden şüphelenen bireylerin acilen üroloji uzmanına muayene olmaları gerekmektedir.

Prostat kanseri nedir? Sorusuna cevap içinse şu bilgileri vermek mümkündür; Prostat bölgesinde bazen kötü huylu tümörler ürümektedir. Kötü huylu tümörler de kansere yol açmaktadır. Tüm kanser türlerinde olduğu üzere genetik durum ve çevresel faktörler prostat kanserinin nedeni olmaktadır.

Prostat büyümesi ile prostat kanseri kati suretle birbirine karıştırılmamalıdır. Prostat büyümesi hiçbir zaman kansere yol açmaz. Bireyde prostat büyümesi ve prostat kanseri görülebilir. Fakat burada kanserin sebebi prostat büyümesi değildir.

Prostat kanseri çok ciddi bir rahatsızlıktır ve zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Prostat kanserinde cerrahi müdahaleler robotik cerrahi sistemi ile de yapılabilmektedir. Robotik cerrahi sistemi tüm ürolojik ameliyatlarda kullanılmaktadır. Robotik cerrahi sisteminde operasyonlar kapalı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Hastanın vücuduna robotun kollarının gireceği büyüklükte kesiler açılmaktadır ki bu kesiler oldukça küçüktür. Bu kolların birisinin ucunda kamera bulunmaktadır ve ameliyat bu kamera yardımı ile yapılmaktadır. Bu kamera görüntüyü on kat büyüterek 3 boyutlu olarak göndermektedir. Bu sayede özellikle kanser ameliyatlarında tümörler çok daha iyi temizlenmektedir. Robotun kollarında bulunan aletler insan eline göre ergonomiktir ve insan elinin ulaşamadığı yerlere ulaşmaktadır. Robotik cerrahi sistemi ile operasyon geçiren hastalar çok daha erken iyileşmektedir. Kanser tedavisi de ameliyatından daha erken başlamaktadır.

Robotik cerrahi sistemi ile üroloji alanında birçok ameliyat Ankara Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Prof Dr. Hasan Biri üroloji alanında oldukça önemli bir isimdir ve o isim de Koru Hastanesi bünyesindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir