Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir?

Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir? Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir? sorusu da şu şekilde cevaplanabilir; Prostat büyümesinin teşhisi oldukça kolaydır. Sorun yaşayan kişi ilk olarak bir üroloji uzmanına başvurarak şikâyetlerini dile getirmelidir. Üroloji uzmanı şikâyetleri dinledikten sonra basit olarak nitelendirilebilecek fiziki bir muayene gerçekleştirir. Fakat bu muayene hastalar için zor kabul edilebilir. Makat yolundan işaret parmağı ile girilerek muayene gerçekleştirilmektedir. Bu işlem prostatın büyüyüp büyümediğini açık olarak gösterecektir. Bu aşamadan sonra daha ayrıntılı işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Burada prostat büyümesinin kanserden ayrıt edilmesi gerekir. Bunun için de PSA adı verilen bir kan testi yapılır. İdrar yapıldıktan sonra içeride idrar kalıp kalmadığın anlamak için de ultrason çekimi yapılmaktadır. İdrarın akış hızını gösteren bir test de yine sağlık kurumu tarafından yapılmaktadır. Tüm bu testlerin ardından bireyde prostat büyümesi olup olmadığı net bir biçimde söylenebilir.

Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir? Sorusu cevap bulduktan sonra işin tedavi kısmı gelmektedir. İlaç tedavisi, açık ameliyat, lazerle ameliyat ve Plazma kinetik yöntemi ile prostat büyümesinin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Eğer büyüme ileri boyutta değilse ilaç tedavisi ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.  Fakat büyüme ilerlemişse ve artık ilaçlardan fayda görülmüyorsa cerrahi müdahale gerekecektir.

Plazma kinetik de bu cerrahi operasyonlardan birsidir. Bir kamera ve ucunda bulunan kesici bir tel yardımı ile penisten içeri girerek prostat parçalar halinde kesilmektedir. Kesilen prostat küçük parçalar biçimde dışarı çıkarılmaktadır. Dışarı çıkarılan parçaların patolojik incelemeye gönderilme imkanı da vardır. Bu yöntemle operasyon geçiren hastalar diğer yöntemlere oranla çok daha çabuk ayağa kalkmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi belirli hastanelerde uygulanmaktadır ki bunlardan birisi de Ankara’da hizmet veren Özel Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi Ürolojide önemli bir isim olan Prof Dr. Hasan Biri önderliğinde hizmet vermektedir. Bir robotik cerrah merkezi olan Koru Hastanesi’ne yurtdışından da oldukça fazla talep gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir