Prostat belirtileri nelerdir?

Prostat ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Prostatın nedeni ise kesin olarak bilinmemektedir. Prostatın iç bölümünde idrar yolunu saran bezler büyümeye başlamaktadır. Bu büyüme idrarın akmasında engel oluşturur. Bu engel her zaman her kişide aynı değildir. İdrarın akması azaldığı gibi tam olarak kesilme de söz konusu olabilir. İdrarın akımı için mesane daha hızlı olarak çalışmaya başlar fakat bu zamanla yeterli olmaz ve mesane içerisinde idrar birikmeye başlar.  Mesane tam anlamıyla boşalmadığı için enfeksiyon ve taş oluşumu gözlemlenebilir.

Prostat büyümesinin belirtileri de şu biçimdedir. Kuşu gece ve gündüz fazlaca idrara çıkar.  Birey sıkıştığı için acil olarak işemek ister. Bazı durumlarda tuvalete ulaşamadan kişi idrarını kaçırabilir. İdrara başlamada güçlük ve idrar akımlında zayıflıkta olabilir. Damlalar halinde ya da kesik olarak idrar atımı gerçekleşebilir. İdrara çıkılmasının ardından mesanede idrar olduğu hissi yine kişide uyanabilir.

Bu belirtiler prostat büyümesinin yanında başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle kesin tanı doktorlar tarafından konulmalıdır.

Prostat büyümesinin tedavisinin çeşitli yollar vardır. İlaç tedavisi bunlardan birisidir. Fakat büyüme ilerlemişse cerrahi müdahale gerekebilir. Açık ameliyatın yananda Plazma kinetik yöntemi ve lazerle de cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir. Plazma kinetik yöntemi ile cerrahi müdahale kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Penisten içeri girilmekte ve kamera yardımı ile görüntü monitöre aktarılmaktadır.  Plazma Kinetik ile operaysan geçiren hastalar, acık ameliyatlara nazaran çok daha hızlı biçimde taburcu olmaktadır. Sonda süresi de oldukça kısalmaktadır. Alınan parçanın patolojik incelenmeye gönderilme imkânı da vardır.

Lazerle operasyonda parçalar buharlaştırılmaktadır. Fakat parça alınmadığı için patolojik inceleme de söz konusu olmamaktadır.  Açık ameliyat da başka bir tedavi yoludur.

‘Prostat belirtileri nelerdir?’ aramasını gerçekleştirenlerin bir uzmana görünmesi gerekir.  ‘Prostat belirtileri nelerdir? Aramasında gelen sonuçlara göre karar vermek yanlış olacaktır.

‘‘Prostat belirtileri nelerdir?’ sorusunun cevapları yukarıda verilmiştir fakat an doğru yol bir uzmana görünmektedir.

Prostat büyümesinin tedavisi bir robotik cerrahi merkezi olan Koru Hastanesi’nde de yapılmaktadır. Prof. Dr. Hasan Biri bu konudaki deneyimini Koro Hastanesi bünyesinde tatbik etmektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir