Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir?

Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusu prostat için operasyon geçirecek hastalar tarafından sorulmaktadır. Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse şu bilgiler verilebilir;

Acık ameliyatta hastanın göbeğinin altından 10 ila 13 santim arasında bir kesi açılmaktadır. Bu yolla mesane ve prostat bölgesine ulaşılmaktadır. Prostat kapsülü yerinde bırakılır. Yolu tıkayan dokular parmakla yerinden çıkarılır. Daha sonra sonda işlemi gerçekleştirilerek hasta ameliyattan çıkarılmaktadır. Sonda açık ameliyatlardan sonra 5 – 7 gün arası takılı kalmaktadır.

Prostat ameliyatı kapalı olarak yapıldığı takdirde ise penisten prostat bölgesine ulaşılmaktadır. Kamera yardımı ile operasyon bölgesinin görüntüsü monitöre aktarılmakta ve ameliyat buradan takip edilmektedir. Yolu tıkayan dokular parçalar halinde çıkarılarak operasyon gerçekleştirilmektedir. Kapalı yöntemin oldukça fazla avantajı vardır ki bunlardan ilki sonda süresinin kısa olmasıdır. Kapalı ameliyatlarda sonda 5 -7 gün arası takılı kalırken kapalı ameliyat sistemi ile bu süre 2 – 3 gün arasına inmektedir. Kapalı ameliyatın ardından hasta hastaneden erken taburcu olmakta ve ayağa daha çabuk kalkmaktadır. Böylece operasyon geçiren bireyler yaşantılarına daha erken dönme fırsatı yakalamaktadır. Çıkarılan parçanın patolojiye gönderilmesinin ardından kötü huylu prostat ile karşılaşılırsa tedavi süreci erken başlamaktadır. Kötü huylu tümörler içir kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalar kapalı ameliyatın ardından bu tip tedavilere erken başlayabilmektedir.

Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusuna cevap olarak lazerle gerçekleştirilen operasyonlar da gösterilebilir. Prostat ameliyatları lazerle de kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Burada prostat lazerle kesilerek buharlaştırılmaktadır. Fakat parça çıkarma durumu söz konusu olmadığından patolojik inceleme de mümkün olmamaktadır.

Kapalı olarak tarif edilen prostat ameliyatı Koru Hastanesi tarafından da gerçekleştirilmektedir. Ürolojik ameliyatların tamamı hastanenin kadrolu doktorları tarafından yapılmaktadır. Prof. Dr Hasan Biri de Koru Hastanesi kadrosunda yer almaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemi ile birçok ameliyatı büyük bir başarı ile gerçekleştirmektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir