Prostat ameliyatı nasıl yapılır?

‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır?’ ‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır?’ sorusuna cevap olarak uzmanlar şu bilgileri vermektedir. Prostat ameliyatı son yıllarda sıklıkla plazma kinetik yöntemi ile yapılmaktadır. Bu nedenle ilk olarak Plazma Kinetik hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Plazma Kinetik yönteminde penis yolundan içeri girilmektedir. Daha sonra da prostat dokuları parça parça dışarı çıkarılmaktadır. Plazma Kinetik yönteminde penisten içer girildiği için prostatın tek seferde dışarı çıkarılmasının mümkünü yoktur. Bu nedenle prostat parçalar halende kesilerek çıkarılmaktadır. Plazma Kinetik yöntemi prostat büyümesi olan hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Prostat iyi huylu olabildiği gibi kötü huylu da olabilmektedir. Bu konuda en net sonucu is patolojik inceleme vermektedir. Plazma kinetik sisteminde kesilen parçalar dışarı alındığı için patolojik inceleme mümkün olmaktadır. Plazma Kinetik yöntemi çoğu insan tarafından kapalı ameliyat olarak tarif edilmektedir ki bu tarife yanlış denilemez. Bu ameliyat için hasta vücudunda kesi açılmadığı için ve diğer organlar fazla yıpranmadığı için kanama az olmaktadır. Bölgesel anestezi yapılarak yapılması gereken işlem gerçekleştirilebilmektedir. Açık ameliyatta acı hissi fazla olurken plazma kinetik yönteminde hastalar daha az acı duymaktadır. Prostat ameliyatlarının ardından sonda takılması gerekmektedir ve bu sonda da hastaları zorlamaktadır. Sonda plazma kinetik ile gerçekleştirilen operasyonun ardından erken çıkarılmaktadır. İyileşme süresi de bu yöntemde oldukça kısa olmaktadır.

‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır?’ sorusunun cevabına lazer sistemini de eklemek gerekmektedir. Lazer sisteminde prostat olduğu yerde buharlaştırılmaktadır. Buharlaşma ile prostat tedavi edildiği için patolojik inceleme yapılamamaktadır.

Prostat ameliyatları plazma kinetiğin ve lazerli sistemin yanında açık biçimde de yapılmaktadır. Ancak plazma kinetik diğer yöntemlere oranla daha fazla tercih edilmektedir.

Ankara’da hizmet veren Koru Hastanesi de plazma kinetik sistemini uygulamaktadır. Ürolojide ülkemizin önemli isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru hastanesi bünyesindedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir